به گزارش پیش‌گشایش، قیمت دلار امروز به 49 هزار و 750  تومان رسیده است. در حال حاضر به نظر می‌رسد قیمت دلار در تلاش است تا دوباره وارد کریدور 50 هزار تومانی شود. به ویژه اینکه سیگنال‌های سیاسی در حد خبر باقی ماند و مشخص شد آن‌طور که گفته شده بود، دلار به بازار ارز تزریق نشده است.

از هفته گذشته به این سو، بازار ارز هدف بمباران اخبار سیاسی بود. انواع و اقسام سیگنال‌های مثبت سیاسی از احتمال احیای برجام گرفته تا بهبود روابط منطقه‌ای و توافق موقت با امریکا، خبرهایی بود که بازار ارز را تحت تاثیر قرار داد.

در این میان، خبر آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق که یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی ایران و عراق مبلغ آن را سه میلیارد دلار اعلام کرده بود، قیمت دلار را با شوک مواجه کرد. فردای همان روز نیز آل‌اسحاق تاکید کرد که آزادسازی منابع ارزی ایران تنها مختص عراق نبوده و به تدریج دلارهای ایران در کشورهای دیگر هم به اقتصاد ایران بازخواهد گشت.

این خبرها دلار را از کانال 50 هزار تومانی تا کانل 47 هزار تومانی عقب راند و در آستانه ورود به کانال 46 هزار تومانی قرار داد. با این حال اما به مرور مشخص شد که دلارهای آزادشده نه تنها مستقیما به بازار ارز یا حتی اقتصاد ایران تزریق نشده بلکه بخشی از آن بابت بدهی‌های ایران به ترکمنستان رفته و بخشی دیگر هم برای حجاج هزینه شده است.

همزمان نیز سیگنال‌های سیاسی مثبت درباره برجام و توافق ایران و آمریکا تضعیف شد و خوش‌بینی اقتصاد نسبت به بهبود روابط سیاسی رنگ باخت. بر همین اساس از ساعات پایانی روز دوشنبه، معاملات پشت خطی، قیمت دلار را به سمت بالا هدایت کرده‌اند.

بر همین اساس قیمت دلار به ترتیب وارد کانال‌های 48 و 49 هزار تومانی شده و خود را به آستانه کانال 50 هزار تومانی نزدیک کرده است.

قیمت ارزهای موثر

قیمت دلار هرات هم امروز در نیمه کانال 49 هزار تومانی نوسان دارد و قیمت دلار سلیمانیه نیز هم‌راستا با دلار هرات و تهران خود را در همین کانال حفظ کرده است.

امروز قیمت یورو هم در بازار آزاد تهران به 53 هزار و 700 تومان رسیده و نسبت به ظهر روز گذشته حدود هزار تومان افزایش قیمت داشته است. در همین حال قیمت درهم امارات هم در بازار آزاد به 13 هزار و 800 تومان رسیده و افزایش چندانی نسبت به روز گذشته نداشته است.  در حال حاضر قیمت‌ها در بازار ارز نوسانی است و این روند برای قیمت دلار نیز صادق است.

دیدگاهتان را بنویسید